26.10.2020 Včera vyšel na idnes.cz článek s titulkem Kuřáci zcela zbytečně zabírají místa covidovým pacientům, vadí lékařům.
Jako iniciátora výzvy mne to neuvěřitelně rozzlobilo a rozesmutnilo. Ten titulek snažící se vyvolat odpor kuřáků k naší prosbě a lékařům obecně, byl vytvořen redaktory idnes.cz bez našeho vědomí. Kdybych byl kuřákem, taky se naštvu.
My nic takového netvrdíme, my prosíme o Vaši pomoc, když nám teče do bot, a nabízíme naoplátku pomoc Vám.

Kuřáci nejsou v nemocnicích zbytečně, ale protože mají vážná onemocnění, třeba infarkt myokardu, v důsledku kouření, do kterého je v mládí velmi sofistikovaně vmanipulovaly bohaté tabákové firmy a oni teď za silnou závislost proti své vůli platí penězi a vlastním zdravím a životem. Kdyby bylo odvykání snadné, tak už dávno skoro nikdo nekouří!

Přečtěte si, prosím, znovu naši výzvu – i ta byla zkrácena, podstatné kontakty a doporučení najdete na www.darujluzko.cz. Dejte si pár dní čas na přípravu a rozmyšlení, zda a proč byste do toho chtěli jít.

My Vám nelžeme, my si vážíme Vašeho úsilí a neslibujeme zázraky, víme, že samostatný pokus má úspěšnost kolem 4%, ale s využitím telefonické podpory či aplikace do mobilu se úspěšnost zvedá několikanásobně. Nebo zkuste třeba nikotinové náhrady z lékárny, stojí zhruba tolik, co cigarety a překleňte alespoň nejbližší měsíce. Většina z Vás napoprvé neuspěje, ale získané zkušenosti prokazatelně zvyšují úspěšnost v  dalších pokusech v budoucnu, nenechte se proto natrvalo odradit. A jestli nám věříte, že vdechování jedů a dráždivých látek jakéhokoliv původu urychluje řadu nemocí, věřte prosím, že i pauza nebo snížení expozice tuto nemocnost opět snižuje.

A vy nekuřáci, važte si prosím každého, kdo se odváží tohoto kroku, je to borec, který to aspoň zkusil i s vědomím, že šance na výhru napoprvé je menší než pravděpodobnost recidivy! Každý den a každá vynechaná cigareta pomůže. Máte v rukou virtuální nemocnici o stovkách lůžek i s personálem, kterou bohužel nikdo neuvidí a nikdo si na ni nesáhne.  Darujte ji prosím nám i sobě! My Vám sice budeme stále říkat, ať zkoušíte přestat, ale to proto, že nám na Vás záleží.

Ať se rozhodnete jakkoliv, jsme tu dál i pro Vás.
MUDr. Radek Svoboda

Pozn.: Titulek byl už naštěstí po reklamaci změněn.